Informacja dotycząca wcześniejszego zakończenia MPJ 16-18

Szanowni Państwo,

tegoroczne MPJ 16 i 18 rozegrane w Szklarskiej Porębie były jedną z najtrudniejszych imprez, jaką mieliśmy okazję prowadzić. Każdy dzień i każda rozegrana runda były dużym wyzwaniem. Epidemia koronawirusa zniszczyła na długi czas świat sportu. Wiele imprez odwołano, inne przerwano w trakcie ich trwania. Nie inaczej było w Szklarskiej Porębie, gdzie organizatorzy – razem z Polskim Związkiem Szachowym – na bieżąco monitorowali sytuację w naszym kraju i pojawiające się w związku z tym komunikaty w mediach. Niestety, konferencja prasowa Premiera RP Mateusz Morawieckiego z dnia 13 marca (piątek) o godz. 19.15 definitywnie zakończyła zmagania przy szachownicy, po rozegraniu VIII rundy. Kontynuowanie zawodów byłoby złamaniem prawa. Wszystkim było bardzo przykro z tego powodu. Również brak oficjalnej ceremonii zakończenia imprezy, powodowany względami bezpieczeństwa, jest sytuacją niespotykaną i bardzo smutną, zwłaszcza dla zawodników.

Większość uczestników wyjechało do domów w sobotę 14 marca, niektórzy pozostali jednak do końca, tj. do niedzieli 15 marca. Organizatorzy zabezpieczyli dla wszystkich suchy prowiant na podróż. Naturalnie wszelkie zaopatrzenie związane z kwestią wyżywienia uczestników musiało być poczynione przez właścicieli hotelów odpowiednio wcześniej. W związku z tym – po rozpoznaniu sytuacji i przeprowadzeniu wielu rozmów – nie ma niestety możliwości zwrotu kosztów za ostatnią dobę.

Mamy jedynie nadzieję, że nikt z uczestników MPJ 16 i 18 rozegranych w 2020 Szklarskiej Porębie nie ucierpiał na zdrowiu, co było absolutnym priorytetem wszystkich odpowiedzialnych za przebieg imprezy.

 

Z wyrazami szacunku,

Organizatorzy

Leave a Reply